Kdy chodí Mikuláš a jak se na něj letos připravit?

Blíží se den, kdy na dveře zaklepe Mikuláš, čert a anděl. I když se v aktuální situaci mohou oslavy tohoto dětského svátku trochu změnit, stejně nachystejte dětem nadílku a naučte se společně básničky pro Mikuláše. Pokud se ptáte, kdy chodí Mikuláš a proč právě v tento den, přečtěte si o této tradici něco víc.

mikulas-736056_640

 

 

Co: 

1. Kdy chodí Mikuláš? 

2. Proč chodí Mikuláš, anděl a čert? 

3. Jaká by měla být nadílka od Mikuláše? 

4. Básničky pro Mikuláše 

 

 

 

 

 

Kdy chodí Mikuláš?

Když se budete chtít zorientovat, kdy se slaví Mikuláš, najděte si v kalendáři jeho svátek a pamatujte si, že vždy přichází v předvečer svého svátku. Svatý Mikuláš anděl a čert v roce 2022 přijdou 5. prosince.

Svatý Mikuláš je uctíván mimo jiné jako patron dětí, a tak si jeho příchodem připomínáme jeho život i jak důležité děti jsou v našich životech. Byl to biskup, který je spojován s několika zázraky.

Dnes k nám Mikuláš chodí jako starý muž s bílými vlasy a plnovousem. Do kostýmu Mikuláše neodmyslitelně patří vysoká čepice a červený nebo bílý plášť. Přichází s velkou berlí. Tato na konci zakroucená berla je taková, jakou v době života svatého Mikuláše nosili biskupové. Připomíná jeho původ.  

 

Proč chodí Mikuláš, anděl a čert 

Mikuláš nikdy nechodí sám. Vždy přichází ve trojici čert, Mikuláš, anděl. Anděl reprezentuje dobro a je ochráncem dětí před čertem, který je má trochu postrašit. Tato trojice si s dětmi promluví, Mikuláš může dětem připomenout i nějaké jejich drobné hříchy a děti přislíbí, že se v dalším roce polepší. Čert by měl v pozadí působit jako výstraha. Anděl naopak stojí blíže dětem.

Anděl může přicházet s košíkem, ve kterém nese dětem nadílku, nebo se zvonečkem, kterým svůj příchod ohlašuje. Někdy může také nést knihu hříchů, kterou Mikulášovi podává ke čtení. Čert může mít s sebou pytel, nebo řetěz, aby byl slyšet už z dálky.

Ne vždy byla tradice stejná. Dříve s Mikulášem chodil například obecní policista.

 saint-nicholas-2958541_640

Čokoládové figurky jsou nedílnou součástí nadílky od Mikuláše. 

 

Jaká by měla být nadílka od Mikuláše?

Každé dítě odmění Mikuláš nadílkou. Je několik věcí, které by v tradiční mikulášské nadílce neměly chybět.

  • Čokoládové figurky – Mlsné jazýčky se jistě těší na nějakou tu dobrotu, kterou najdou ve svém balíčku. Přidejte do něj klasické figurky Mikuláše, čerta nebo anděla.
  • Adventní kalendář – protože Mikuláš přichází na začátku Adventu, často přináší čokoládové adventní kalendáře.
  • Ovoce a oříšky – aby nadílka nebyla jen o sladkostech, přidejte do balíčku nějaké mandarinky, pomeranče a pár oříšků. Kromě toho, že dodají vitamíny, také celou nadílku hezky provoní Vánoci.
  • Uhlí nebo brambora – zlobivé děti dostávají místo nadílky uhlí. Nicméně i hodné děti mohou někdy dostat jednu bramboru nebo kousek uhlí jako takovou malinkou připomínku.

Co takhle letos děti něčím překvapit? Možná budou čekat v nadílce jenom dobroty a když pak najdou nějakou hračku, budou štěstím bez sebe. Mimo jiné můžete také takovým speciálním dárkem rozsvítit letošní trochu netradičního Mikuláše, který bude kvůli pandemii možná nechávat dárečky jen za oknem.

Pokud plánujete takto nadílku oživit, vybrali jsme pro vás pár hraček, které pořídíte do 200 Kč a přesto s nimi zabodujete.

  • Panenka pro malou princeznu - drobná panenka s úchvatnými vlasy bude skvělý dárek do nadílky pro malé slečny. 
  • Dřevěná stavebnice - doporučujeme tuto zajímavou a zároveň vzdělávací hračku s barevnými tvary. Děti s ní trénují své prstíky i poznávají barev a tvarů. Navíc se hodí jako dárek k Mikuláši pro kluky i pro holky. 
  • Minihra - stolní hokej, fotbálek nebo golf - s touto cestovní verzí hry si užijí kluci spoustu legrace. Hned v den oslav Mikuláše můžete uspořádat turnaj. 

 

VÍCE HRAČEK DO NADÍLKY

Básničky pro Mikuláše

Nevíte jak se naučit básničky na Mikuláše? Nebo už jste básničku z minulého roku zapomněli? Tak si několik oblíbených připomeňte a začněte s dětmi trénovat na ten velký den.

 

Mikuláši přijď dnes k nám

Mikuláši, přijď dnes k nám,

písničku ti zazpívám,

přines prosím trochu dobrot,

můžeš je dát třeba do bot.

Dáváš dárky pro radost,

pro každého máš jich dost.

 

Mik miku Mikuláš

Mik, mik, Mikuláš,

přišel s čertem na koláč.

Čerte, čerte chlupatý, nechej pytel za vraty.

Slibuju ti, slibuju, že už zlobit nebudu.

 

Kdo to klepe?

Kdo to klepe? Bílý pán.

Mikuláš dnes přišel k nám.

Anděl a čert přišli s ním,

zjistit, jestli nezlobím.

 

Čertíka se nebojíme

Čertíka se nebojíme

 Protože my nezlobíme.

Když tak jenom trošinku,

tatínka a maminku.